pühapäev

Piimapäev

29. aprillil sõitsime koos 1.b klassiga ekskursioonile Juuru alevikus asuvasse Mahtra Talurahvamuuseumisse ning Atla Mõisakooli. Meie klassi piimapäev sai alguse Eeru kõrtsist, kus meid ootasid uksel ees juba kaks perenaist. Juhatanud meid vihma käest soojaks köetud kõrtsituppa, jagati kõigile esmalt peakatted, ning järsku oligi tuba talulapsi täis.
Kõigepealt kuulasime talulaste elust 100-200 aastat tagasi ning siis tutvusime ka erinevate vanade esemetega, mida sel ajal kasutati laudas piima lüpsmisel kuni asjadeni, millega piimast sai teha võid.
Edasi jaotati meid kahte erinevasse gruppi, kellest pooled alustasid lehma lüpsmisega ning teine pool sai mängida samal ajal vanasti mängitud põnevaid mänge. 
Kõige lõbusamaks kogemuseks kujuneski lehma lüpsmine. Selgus, et piima kättesaamine udarast ei olegi nii lihtne, ka siis kui lüpstav lehm ainult päris lehma koopia on. Lõpuks said aga kõik siiski selle tööga hakkama ning üks grupp isegi nii tublilt, et piimanorm sai ületatud. 
Samal ajal toimus ka usin võitegu. Mitte küll selle suure atribuutikaga, mis keset tuba algul seisis, vaid hoopis lihtsamal moel - tavalise plastpudeliga. Kahe grupi peale saime koore ilusti võiks. 
Kui mängud mängitud ja lehm lüpstud, tegime tiiru ka hoone vanas laudapooles ning kaesime ka laka peale ning siis oli aeg asuda keha kinnitama. Mis võiks olla veel paremaks suupooliseks kui ahjusoe leib enda tehtud võiga ning piparmünditeega. Ja juba oligi aeg asuda teele Atla mõisa. 
Atla mõisas võttis meid vastu mõisaproua isiklikult, kes mõisas elanud juba üle kümne aasta. Imetlesime tema kauneid maale savinõudel ning kuulasime ka juttu mõisa elust-olust. Siis aga asusime juba ise tööle. Meile olid valmis voolitud kenad savikruusid, mida asusime nüüd kaunistama vastavate värvidega. Värvidega tuli eriti ettevaatlik olla, et need riietele ei satuks, sest pesus need värvid maha tulla ei taha. Seetõttu võtsid mõned meist endile ka põlled ja käised kääriti samuti üles. Igaüks kujundas oma kruusi ise, valis värvid ning maalis eriti hoolikalt. Kui töö tehtud ning ka kuivama pandud, läksime edasi ringkäigule keraamikatehase telgitagustesse. Seal nägime erinevaid etappe, kuidas hallist savikäntsakast saab lõpuks kena lauakaunistus. Uurisime savivorme, erinevaid savipõletamise ahjusid ning vaatasime, kus valmivad kenad maalid nõudele. 
Küsimused ei lõppenud ka siis, kui mõisaproua meid lõpuks uksele saatma tuli. Toredaks õppetunniks sai paljudele ka oma toa koristamine - kui sina koristad vaid ühte tuba ja hoiad seda puhtana, siis siin mõisas tuleb mõisaproual korras hoida 33 tuba! Noh, hakkas kohe kergem... ;)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar